Służby specjalne Biały Bór  gdzie obejrzeć ?

Służby specjalne Biały Bór gdzie obejrzeć ?

11 lipca, 2019 0 przez Szymon Majewski

„Służby specjalne” Patryka Vegi z 2014 roku to film kryminalno-sensacyjny a właściwie dramat kryminalno-sensacyjny, bo choć zakończenie zostaje nie do końca wyjaśnione, stanowi więc celowe bo rozwiązanie akcje jest niepowtarzalne i inspiruje się samo przez się. Zaczątkiem prac a właściwie dostępem do tej jedynej opowieści o ponad bardziej specyficznym świecie jest wydarzenie z 2006 roku lub likwidacja Wojskowych Służb Informacyjnych. Dla wielu wiąże się to z brakiem oczu i uszu, które do tej chwili były pożądane i „bardzo mogły”.

Służby specjalne Borne Sulinowo gdzie obejrzeć ?

Po tym pytaniu jest utworzona kolejna, ściśle tajna firma do ćwiczeń specjalnych, prowadzonych w jasnych rękawiczkach. Sam proces „rekrutacji” jej uczestników jest raczej na oślep. Niby coś tam jest wyjaśnione, jak tenże zaś tenże ma zdolności, lecz nie do końca wiadomo po co i dlaczego każda z obecnych kobiet przyjmuje się wziąć w obecnym związek. Zarys przesłanek pojawia się w bardzo skąpy i rozmazany sposób.

klik i ogladaj film

I oczywiście trafia tam podporucznik wyrzucona z ABW – w niniejszej osoby Olga Bołądź, grająca kobietę chłopczycę w męskim świecie bez żadnych skrupułów, ubrana w dresy i kurtkę zbyt wysoką o 2 rozmiary a suma to wyjątkowo dobrze jej odpowiadające. U niej zwerbowany zostaje wracający z pozycji w Afganistanie kapitan, jaki posiada przejawy dużej wrażliwości, miłości i zapału do ojcostwa oraz dobry ze własnymi hasłami Janusz Chabior w sile byłego pułkownika Służb Bezpieczeństwa zaskakująco aczkolwiek fantastycznie budujący w kwestiach tragizm i komizm.

Służby specjalne Borne Sulinowo gdzie obejrzeć ?

Ich działalność to wyjątkowo likwidowanie „przeszkód” osobowych, tak by nikt o jak nie wiedział albo raczej wiedział to co stanowi wiedzieć, a wszystko w wnętrzu najgrubszych afer politycznych, gospodarczych z kraju.

Film wykonany jest jako więc u Vegi w klasyczny sposób. Akcja naszprycowana jest do miar możliwości slangiem ze środowisk służb zawodowych i tekstami tego rodzaju, które dla niezaznajomionego widza bez wyjaśnienia mogłyby tworzyć zwitek bezsensownych słów, nieprzystosowanych do wszelkiego kontekstu. Na to reżyser znalazł sposób, z dobrą precyzją mając i wyjaśniając żargon środowiskowy. Zdarzenia następują z określoną chronologią a widz obserwuje kolejne nazewnictwo proceduralne grane na monitorze w budowie przypisów dość często, miejmy nadzieję nie zbyt często.

Służby specjalne Borne Sulinowo gdzie obejrzeć ?

Mimo zdawałoby się wiadomego od jednego początku motywu przewodniego obrazu toż nie intrygi, oszustwa, szantaże i zabójstwa pokazują się na wczesny plan. Przede wszystkim widzimy trójkę różnych bohaterów, którzy odnajdują siebie, a przy tymże są pełni sprzeczności tak obszernych jak ale można sobie wyobrazić. Kochają, są wrażliwi, mają zasady moralne, przeżywają zawsze na nowo tragedię z przeszłość boją się choroby czy dzięki rozmowom z księdzem-psychologiem obracają się by zaraz po kogoś pokroić na brzegi, wrabiając w niniejsze Bogu ducha winnego nastolatka albo zabić kolejnego a przy okazji do „strat wojennych” zaliczyć młodą matkę dwójki dzieci.

Służby specjalne Borne Sulinowo gdzie obejrzeć ?

Ale w obecnym ludziom to, co podobać potrafi się dużo aktualne „siłę” i realność postaci. Niestety są jak maszynki do zabijania, martwe, bez emocji, bez zarzutów… Choć owszem czasami potrafi się tak robić zaraz po uważamy ich drugie oblicze a właściwie kolejne ponieważ uważają ich koniecznie bardzo niż dwa. Dlatego i mimo wszystko zaczynamy odczuwać skłonność do ostatnich osób. Chcemy by „Białko” dała szansę Rafunowi, żeby Cerat stworzył szczęśliwą rodzinę z zaadoptowanym chłopcem a pułkownik Bońka wygrał z rakiem przy pomocy pani doktor, z którą prowadził intrygująco ironiczne rozmowy.
Choć na pozór ludzie są silni, mocni i zimni jak skała, w zabiegu to otwarci ludzie chcący po prostu zwyczajności i bliskości innej osoby. Kwestii są wielowymiarowe oraz tymże mamią, ciekawią i cieszą że wymaga się poznać ich treści, ich dramaty.
Kiedy okrywają że tak naprawdę nie wiedzą dla kogo pracowali i odwalili ten kawał roboty, który zatrząsł tym stanem czują się zagubieni i wymagają odejść. Ale z tej jazdy nie ma teraz odwrotu.

To co ważna zarzucić Vedze zatem na pewno nazbyt ciężkie natomiast nie do końca wyjaśnione intrygi, a właściwie ich możliwości. Kto, dla kogo, za co oraz po co, wszystko dzieje się tam szybko bez dbałości o szczególiki i napawanie się kontekstem. Typowa czarna robota, jest użytek do odstrzału więc urządzić i zapomnieć, a najlepiej nawet nie pamiętać, że musiało się cokolwiek zapominać. Nieraz tempo przewijających się zdarzeń politycznych istnieje oczywiście zawrotne, że najzwyczajniej trudno się w nich zorientować. Tutaj wojna, tam zaś zabójstwo czy samobójstwo właściwie nie ma zbytniego znaczenia byle było po rzeczy dodatkowo bogata było łatwo i skutecznie odhaczyć. Pyk i gotowe.

Ogólnie rzecz mając, nie ważna przecież niczego odmówić filmowi: świetnie skonstruowane postaci, dobra i przyciągająca fabuła, dramaty wprowadzone w akompaniamencie odpowiedniej dawki humoru i dystansu.

Służby specjalne Borne Sulinowo gdzie obejrzeć ?

 

Źródło artykułu Służby specjalne

0 0 votes
Article Rating