Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

2 maja, 2020 0 przez Szymon Majewski

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto – Wkrótce wpadną w utrzymanie zmienione przepisy ustawy o usługach płatniczych, które umożliwią odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na niewłaściwe konto. Rzecznik Finansowy radzi gdy wtedy uczynić.
Nowelizację ustawy o usługach płatniczych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe regulacje zaczną funkcjonować w procesu 3 miesięcy po prac ustawy w Dzienniku Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

 

– Z apeli do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na niewłaściwe konto, był źródłem dużych problemów. W skrajnych przypadkach klienci tracili w współczesny rodzaj pieniądze, skoro nie było mechanizmu zmuszającego użytkownika do zwrotu środków. Dzięki tej wymianie w grupy przypadków dostaniemy je chociażby w rozwoju paru dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W praktyce pomyłka we wskazaniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta innego kliencie (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach wytwarzanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta albo nawet wykonały przelew na konto podane np. w artykułach informacyjnych. Do tej chwile, nie było jednoznacznej i ciągłej procedury odzyskiwania takich sposobów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych klienci, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Po zmianach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na złe konto będzie szkoliłem swój bank czy SKOK o tym fakcie. Ten będzie korzystał 3 dni na poinformowanie kliencie o błędzie i konwencjach braku zwrotu sposobów w procesu 30 dni.

– Zwrot środków będzie wdrażany na specjalny rachunek techniczny, co umożliwia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, partner w procesu 1 dnia codziennego będzie dostarczał je na konto klienta. Jeśli w zgodę zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do paru dni roboczych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w procesu 30 dni, bank czy KROK będzie odpowiedzialny do dania płatnikowi danych użytkowniku.

– Pozwoli to silne dochodzenie chcenia na odległości sądowej. Podstawę prawną znaczyć będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy chcenie płatnika jest przydatne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W praktyce oznacza to, że klient omyłkowego przelewu, jaki nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie zmuszony do ostatniego wyrokiem sądu i weźmie i koszty powiązane z biegiem.

Impulsem do zrobienia proponowanych kolei były fakty proponowane przez użytkowników do Rzecznika Finansowego. Zostały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wezwany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w planu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, jakie były materiałem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Poradzie Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zaproszonych do wymiany w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating