Co wybrać smartfon czy tablet?
10 maja, 2016Co wybrać smartfon czy tablet – Tablet czy smartfon można by rzec parafrazując klasyka z czaszką, o to jest pytanie. Ostatnimi czasy wielkością ekranu smartfony dorównują małym tabletom. Funkcjonalnością również te urządzenia się zbliżyły. Duże tablety technologicznie doganiają notebooki. Tak więc granice między tymi urządzeniami zacierają się. Zdaniem fachowców, choć wiele zastosowań tych urządzeń się dubluje to jedno nie zastąpi drugtymiego. W związku z sprawdźmy, kiedy warto użyć tabletu, a kiedy smartfona.
Co wybrać smartfon czy tablet
Tablety i smartfony są bardzo podobne do siebie konstrukcyjnie. Wyposażone są w te same systemy operacyjne, tej samej klasy procesory, a nawet pamięć wbudowana jest identyczna. W takim razie jak je rozróżnić? Czy granica ta, aby się nie zatarła? Podstawową różnicą jest wielkość. Smartfony wyposażone są w ekrany o przekątnej 4 do 6 cali, a tablety 7 do 10,5 cala. Podobieństwo tych urządzeń stworzyło nową grupę urządzeń są to Phablety. Mają one ekrany o przekątnej od 5,5 cala do 7 cali. Phablet to tak naprawdę zmutowane dziecko smartfona. Posiada on wszystkie funkcje smartfona i niektóre tabletu. Producenci wyposażają go w rysik. Większy ekran phableta pozwala na większy komfort podczas grania, oglądania filmów lub pisania e-maili. Minusem tego rozwiązania jest wielkość, co powoduje, że nie zmieści nam się raczej do kieszeni spodni.
Tablety są jeszcze większe. Jednakże tablet nie służy nam do rozmów telefonicznych, co nie zmusza nas do noszenia go w kieszeni. Zresztą większość modeli pozbawionych jest modułów GSM. Większość modeli ma za to moduł 3G/LTE dający możliwość z korzystania z mobilnego internetu. Nie wszystkie modele posiadają moduł GPS. Większa obudowa daje producentom możliwość zamocowania większej liczby złącz. Sprawdźmy do jakich zastosowań opłaca nam się użyć, które urządzenie.
Co wybrać smartfon czy tablet
Smartfon przeznaczony jest do komunikacji. Na wyposażeniu ma moduł GSM dzięki, któremu możemy wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne. Dodatkowo mamy programy do obsługi poczty elektronicznej, komunikatory oraz aplikacje portali społecznościowych. Mamy więc dostęp do wielu sposobów komunikacji, co pozwala nadążać za wydarzeniami i kontrolować życie osobiste. Ponadto mamy do dyspozycji moduł GPS oraz aplikacje z mapami, co ułatwia nam dotrzeć zawsze do celu. Poza tym mamy dostęp do gier oraz do serwisów wideo. Jak widać smartfon staje się obowiązkowym urządzeniem pozwalającym ogarnąć pędzący wokół nas świat oraz pozwalający odpocząć przy grach czy też przy filmach.
Co wybrać smartfon czy tablet
Phablet jest większym bratem smartfona. I to stwierdzenie jest trafne, gdyż nie różni się funkcjonalnością od swojego mniejszego kolegi. Większy ekran daje nam większy komfort oglądania filmów oraz grania. Plusem jak i problemem jest jednak wielkość ekranu. Aby użytkować go non stop trzeba zaopatrzyć się w bezprzewodowy zestaw słuchawkowy, gdyż nie da się phableta nosić w kieszeni. Jest to rozwiązanie idealne dla Pań, które smartfona noszą i tak w torebce albo dla tych, którzy komfort przechowywania urządzenia stawiają niżej niż wygodę obsługi.
Tablet jest w większości modeli urządzeniem domowym. Oczywiście są modele, które posiadają pancerne i wodoszczelne obudowy pozwalające wyjść bez obaw w plener, lecz niestety są one droższe od typowych tabletów. Większość z nich jest bez modułu internetu mobilnego, co sprawia, że musimy być w pobliżu źródła sygnału Wi-Fi, by skorzystać z niego lub zmienić nasz telefon w router Wi-Fi. Ceny tabletów są naprawdę zróżnicowanie. Najtańszy kupimy za 200 złotych, ale są dostępne modele i za 4000 złotych. Ceny są uzależnione od zastosowań tabletu i jego wyposażenia. Tablet, w zależności jak go skonfigurujemy, będzie dobrym urządzeniem dla dziecka, ale również przyda się osobom, które lubią przeglądać internet siedząc w fotelu. Jest on niezastąpiony przy przeglądaniu cyfrowych zdjęć oraz sporządzaniu notatek ze spotkania. Można przy jego pomocy również prowadzić prezentację.
Powyżej zapoznałeś się z charakterystyką urządzeń. Powinna ona pozwolić Ci podjąć decyzję, które urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze. Wybrałeś? To jedziemy dalej. Zajmijmy się teraz konkretami, który smartfon czy tablet wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Zacznijmy od smartfonów. Nie każdy nas zadowoli, ale producenci bombardują swoich klientów coraz to szerszą paletą zastosowań swoich urządzeń. Mamy naprawdę potężny wybór. Według porównywarek cenowych jest ich ponad 1600 różnych modeli. Tak więc musimy skorzystać z filtrów, by ograniczyć zakres poszukiwań do kilku modeli. W związku z tym musimy określić, jakiego producenta preferujemy, czy urządzenie ma mieć obsługę LTE, przekątną ekranu oraz nawet kolor obudowy. Polecamy skorzystanie z porównywarek cen, nie tylko ze względu na wybór odpowiednich parametrów, ale też dlatego, że dostaniemy odpowiedź, który model jest najtańszy. Warto też przyjrzeć się komentarzom użytkowników danego modelu. No dobrze, ale jakie parametry smartfonów są najważniejsze. O tym teraz.
System operacyjny. To pierwsze i najważniejsze kryterium, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie w sklepie. Dostępne są trzy systemy operacyjne. Są to iOS, Windows Phone oraz Android. iOS znajdziemy w iPhonach, czyli smartfonach spod flagi Apple. Jest to system prosty w obsłudze, dopracowany, mający niestandardowy wygląd. Kupując iPhona mamy też pewność, że system operacyjny został zaktualizowany do najnowszej wersji. Niestety iPhony są jednymi z najdroższych modeli smartfonów. Pod względem obsługi najprostszy jest Windows Phone. Nie jest on jednak popularnym systemem. Tak więc mamy również mniej aplikacji napisanych pod ten system. Urządzeniami wyposażonymi w ten system są Lumie, których właścicielem marki jest Microsoft. Najnowsze urządzenia działają na systemie Windows Mobile 10, a trochę starsze na Windows Phone. Z tego względu smartfon z tym systemem operacyjnym przeznaczony jest dla użytkowników, którzy lubią proste rozwiązania i są przywiązani do aplikacji i programów spod sztandaru Microsoft. Wybierając smartfon z systemem operacyjnym android zwróćmy uwagę na jego wersję. Powinna być w miarę aktualna. Najnowsze telefony są wyposażone w wersję 6.0, ale spokojnie możemy decydować się na model z wersją 5 Androida. Na rynku mamy też smartfony z systemem Firefox i BlackBerry Os, ale tymi nie warto się interesować.
Kolejna sprawą, na którą musimy zwrócić przy zakupie jest wielkość i typ ekranu. Mamy dostępne na rynku smartfony z wyświetlaczami od 3 do 6 cali. Różnica jest zatem duża i powinniśmy się zastanowić, do jakiego celu będziemy głównie używać urządzenie. Dobrze jest mieć duży ekran, ale nie może on nam utrudniać przenoszenia i obsługi jedną ręką. Ideałem jest przekątna 5 – 5,5 cala. Drugim parametrem ważnym przy wyborze ekranu jest rozdzielczość, od której zależy ostrość wyświetlanego obrazu. Najbardziej ubogie wersje smartfonów mają rozdzielczość 1280 x 720 pikseli. Standardem przyzwoitości jest rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Najnowsze rozwiązania takie jak Samsung S6 mają rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli. Niestety te ostatnie rozwiązania zużywają dużo więcej energii oraz potrzebują wydajniejszych podzespołów. Ważna jest również technika wykonania ekranu. To dzięki niemu mamy lepszą lub gorszą jakość odwzorowania kolorów. Samsung promuje technologię AMOLED. Ma ona dużo zalet. Między innymi duży kontrast, atrakcyjne kolory oraz duży kąt widzenia. Wyświetlacze te pozwalają na pracę na ekranie nawet w dzień przy ostrym słońcu. Większość producentów stosuje technologię znaną z produkcji telewizorów, czyli IPS. Ekrany wykonane w tej technologii mają mniej intensywne, ale za to bardziej naturalne kolory. Ekrany IPS mają mniejsze kąty widzenia. Zdecydowanie odradzamy telefonów z matrycami wykonanymi w technologii TN. Patrzenie na taki ekran pod innym kątem niż prosty powoduje przekłamanie kolorów, a dodatkowo są one przez niego słabo wyświetlane. Ważna także jest powłoka ekranu. W tanich telefonach stosowana jest plexi. Łatwo ona pęka i rysuje się. W droższych modelach, poza Sony, stosowana jest Corning Gorilla Glass. Osłona firmy Corning sprawia, że nasz telefon staje się trwalszy.
Procesor wraz z układem graficznym (SoC) to kolejny ważny parametr naszego smartfona. Jest to serce naszego urządzenia. Jego zadaniem jest integracja procesora głównego, układu graficznego oraz modułów LTE, GPS, Wi-Fi, Bluetooth. SoC odpowiada za konfigurację i jakość pracy na naszym smartfonie. Chcąc jednocześnie grać na smartfonie, wykonywać połączenia telefoniczne oraz pisać maile powinniśmy korzystać z procesora Snapdragon 800 od firmy Qualcomm. Równie wydajne jest rozwiązanie od Samsunga, czyli chipset Exynos. Najwydajniejszy jest tu Exynos 7 Octa. Ten typ procesora mają smartfony flagowe Samsunga o wartości powyżej 1500 złotych. Zastanówmy się jednak, czy warto przepłacać, jeżeli nie jesteśmy pewni czy wykorzystamy w pełni walory tych procesorów. Możemy wybrać urządzenie ze średniej półki, które będzie działało dobrze i elegancko wyglądało. W średniej klasie stosowane są procesory Qualcomm Snapdragon 600 lub tańszy Snapdragon 400. Od Samsunga będzie to Exynos 5. W tej kategorii cenowej mamy również MediaTek. Warto tu zwrócić uwagę na procesory oznaczone MT67xx. Są to najnowsze rozwiązania, nawet 12 rdzeniowe. Przy zastosowaniu tych procesorów możemy mieć problem z działaniem modułu GPS. Średniej klasy smartfon kupimy za 800 – 1500 złotych.
Bardzo ważnym parametrem smartfona, ale także i tabletu jest pamięć. Odpowiada ona za płynność działania naszego urządzenia oraz to, ile aplikacji będziemy w stanie na nim zainstalować. Pamięć RAM powinna być co najmniej wielkości 1 gigabajtów i jest to absolutnie minimum. W urządzeniach średniej klasy spotkamy 2GB pamięci, a w tych z górnej półki nawet 3 do 4 GB RAM. Wielkość pamięci wbudowanej na dane można pominąć, jeżeli smartfon ma gniazdo na karty mikro SD. Pamiętajmy, że nie wszystkie dane będziemy w stanie przenieść na kartę. Tanie urządzenia powinny być wyposażone w pamięć 8GB. Te średniej klasy 16 do 32 GB, a te z górnej półki od 32 do 128 GB.
Przy zakupie smartfona należy też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Ważna rzeczą jest to, czy urządzenie posiada dwa gniazda SIM. Pozwalają one na korzystanie z dwóch numerów telefonów jednocześnie. Niektóre urządzenia posiadają modem LTE. Jest on przydatny, gdy z telefonu chcemy zrobić router, by skorzystać z internetu na tablecie czy laptopie. Moduł LTE wbudowany jest w chipset i dołożenie tej funkcji wiąże się z jego wymianą. Także modele posiadające ten moduł mają większą pamięć.
Aparat. Jest to ważna funkcjonalność, gdy chcemy uwiecznić jakąś chwilę ze spaceru lub spotkania rodzinnego, a nie mamy miejsca, by nosić przy sobie aparat fotograficzny. Smartfon powinien spokojnie nam zastąpić aparat kompaktowy cyfrowy. Najlepszą jakość zdjęć mają oczywiście smartfony z górnej półki. W tańszych modelach bywa różnie. Nie zależy to tylko od wielkości matrycy czy jasności obiektywu. Ważne jest tu też oprogramowanie, a także procesor naszego urządzenia. Spokojnie większość smartfonów średniej klasy potrafi wykonać dobre zdjęcie, dodatkowo nagrywają one filmy w rozdzielczości 1080p. Zdaniem fachowców tylny aparat powinien mieć co najmniej 8 Mpix, a w urządzeniach droższych nawet 16 Mpix. Jeżeli chcemy mieć dobry aparat w telefonie polecamy modele Samsunga takie jak S6, Note Edge lub Note 4. Dobrymi aparatami dysponują również modele LG G3, G4, a także smatfony Sony Xperia Z. Tanim telefonem z dobrą matrycą, robiącym dobre zdjęcia jest Motorola Play X. Dobre zdjęcia robią urządzenia firm Apple i Microsoft.
Producent. To ostatni wybór przy zakupie nowego smartfona. Przy tym wyborze ważnym kryterium jest wygląd i jakość wykonania. Szukajmy telefonów, które są płaskie z minimalnymi ramkami i przyciskami do obsługi systemu. Dodatkowo warto, by urządzenie miało zabezpieczenie ekranu szkłem Gorilla Glass oraz całość powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów. Warto też spojrzeć na to, jak często były aktualizowane starsze modele danej marki. To powie nam, czy urządzenie posiada dobre wsparcie techniczne. Wzorem do naśladowania jest Apple, który aktualizuje oprogramowanie nawet w starszych urządzeniach. Użytkownicy flagowych drogich modeli Samsunga również nie mają na co narzekać. Chińscy producenci smartfonów w ogóle nie aktualizują oprogramowania w swoich urządzeniach, co sprawia, że szybciej się one starzeją i zużywają.
Zaspokoiliśmy już tych co wybrali smartfona. Teraz pora na tych, co chcą mieć tablet. Parametry, którymi powinniśmy się kierować są podobne jak w przypadku smartfonów. W przypadku tabletów popularniejszy jest system Windows. Tablet posiadający system Windows 10 może nam spokojnie zastąpić laptopa, po tym, jak podłączymy do niego klawiaturę. Najwięcej jednak tabletów sprzedaje się z systemem Android. System spisuje się tu doskonale podobnie zresztą, jak w smartfonach. W iPadach spotkamy system iOS. Jest on jak w iPhonach łatwy i intuicyjny w obsłudze. iPady uchodzą za eleganckie i łatwe w obsłudze urządzenia. Przejdźmy zatem do parametrów naszego tabletu, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie.
Procesor i pamięć. Pomimo wielu podobieństw do smartfonów rynek tabletów różni się nieco. Swoją popularność ostatnimi czasy uzyskały tablety z procesorami firmy Intel. Znajdziemy je w tanich, jak i w droższych rozwiązaniach. Wykorzystują one architekturę x86-64 inną niż w Qualcomm, Exynos czy Mediatek. W tym rozwiązaniu również dobrze sprawuje się system Android. Najnowsze produkty Intela to chipsetyAtom x7 Z8700, x5 Z 8500 oraz x5 Z 8300. Jednak częściej spotkamy chipsety z rodziny Z3xxx. Są to szybkie czterordzeniowe jednostki. We flagowych produktach nadal królują procesory Qualcomm i Exynos w modelach Samsunga. W tańszych modelach znajdziemy chipsety MediaTek. Stosowana jest tu ta sama filozofia, co w smartfonach – im tańsze urządzenie, tym tańszy procesor, co nie zawsze oznacza, że gorszy. W tabletach z dolnej półki znajdziemy również procesory Rockchip i Allwinner. Są to jednak wolne jednostki. Zatem w tym przypadku proponujemy kupić tablet z procesorem Intel, nawet ze starszej generacji. Będziemy z pewnością bardziej zadowoleni.
Co do pamięci unikajmy modeli z 512MB RAM. Polecamy urządzenia z 2GB RAM. Jest to gwarancja płynnej pracy systemu, aplikacji i podzespołów. Jeżeli kupujemy tablet z systemem android 16GB powierzchni dyskowej powinno starczyć w zupełności, o ile mamy gniazdo na karty micro SD. Tablety z systemem Windows powinny mieć co najmniej dwa razy więcej wolnej powierzchni dyskowej.
Ekran. Przekątne ekranów tabletów są od 7 do 11 cali. Jednak nie do końca wielkość ekranu jest najważniejsza. Najważniejsza jest rozdzielczość, od której zależy ostrość obrazu. Polecamy urządzenia z rozdzielczością 1280 x 800 pikseli i wyższą. Dobrym wyborem jest urządzenie z ekranem o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Oczywiście najdroższe modele tabletów (Samsung Galaxy Tab S2, iPad Air 2 lub iPad Mini Retina) mają wyższą rozdzielczość, ale też więcej pieniędzy musimy na nie przeznaczyć. Najtańsze urządzenia mają rozdzielczość 1024 x 600 pikseli lub 1024 x 768 pikseli. Są to rozwiązania dobre jako urządzenia dla dzieci. Można na nich uruchomić grę lub kreskówkę. Z półki za 200 złotych polecamy modele Lenovo Idea Tab 2 A7 oraz Samsung Galaxy Tab 3 7”.
Dodatki – takie jak projektor, rysik, LTE/3G. Tablety posiadają czasami bardzo nietypowe funkcje i podzespoły. Jest to na przykład wbudowany projektor. Znajdziemy go w podstawie 13,3 calowego tabletu Lenovo Yoga Tablet 2 Pro 1380F. Pozwala on wyświetlać na ścianie obrazy z ekranu urządzenia. To rozwiązanie pozwala na stworzenie kina domowego lub ułatwia prowadzenie prezentacji. Jeżeli tablet będziemy użytkować również poza domem to polecamy zakup urządzenia z modułem LTE/3G. Po włożeniu do gniazda karty SIM będziemy mogli korzystać z mobilnego internetu. Dodatkowo rozwiązanie to uniezależnia tablet od innych urządzeń, które dałyby mu możliwość korzystania z mobilnego internetu przez sieć Wi-Fi. Warto zwrócić uwagę na nazwę i opis urządzenia, gdyż w sprzedaży są bliźniacze modele różniące się ceną o 100 – 300 złotych, z których te tańsze nie mają modułu LTE/3G, a droższe go posiadają.
Mamy nadzieję, że informacje z tego artykułu pomogą wybrać Ci czy wolisz tablet czy smartfon, a następnie jaki dokładnie model urządzenia przyda Ci się najbardziej. Życzymy dobrej rozdzielczości oraz zadowolenia z użytkowania nowego sprzętu.